tErmit's blog vo nEčem, co obyčejný smrtelník nemůže pochopit.. plastový modely!

Diorámko Podzim 42 - III.

12. dubna 2006 v 14:46 | tErmit. |  Moje modely
Konečně sem se dostal k dalšímu článku. Chtěl bych se věnovat samohybce StuG III. Zatím sem nic nedodělal, takže se dočkáte dalšího pokračování. Na terénu sem zatím nepokročil, pořád nemám Sd.Kfz 251 a už jen díky obtiskum pásů v terénu bez něj nechtěl pokračovat. Z finančních důvodů jsem se ale rozhodl pro stavebnici Tamiya - prý také není špatná a dala by se sehnat do 400Kč.

StuG III
Jak sem již několikrát psal, model je od firmy Dragon. Základem je stavebnice ausf. A pozdějšího tankového esa Michaela Wittmana, model B mě však táhl víc. Nelíbí se mi například hnací kola ausf. A, navíc když sem se dozvěděl, že stavebnice je původně Béčko a na Áčko je třeba něco ořezat, upravit a něco upravit, o verzi stíhače tanku bylo jasno. Pustil sem se tedy do stavby Béčka.
Věřil sem návodu, tak jsem začal sestavením 12-ti pojezdových kol, následně jsem od návodu ustoupil a sestavil kola hnací, která jsem nechtěl podle návodu na verzi A, ale použil sem díly B1 a B2, tedy kola staršího typu. Dále přišlo na řadu sestavení podvozku, které proběhlo bez problémů, pouze sem ignoroval upozornění návodu na seřínutí naznačení záchranného poklopu na pojezdovými koly a odříznutí a posunutí napínacího kola. Také sem vyměnil odpružení prvního a posledního pojezdu za díly B5. Následovala korba, kde jsem narazil na první problém - nevím jestli mojí blbostí nebo vinou stavebnice, ale deska s poklopy řidiče a radisty (C15) šla jen velmi ztuha i po poměrně velkém seříznutí přilepit k dílu korby (A1). Ještě nepříjemnější překvapení na mne čekalo po přilepení korby k podvozku, kdy mezi C15 a podvzkem vznikla asi 1mm široká škvíra. Naštěstí nebylo těžké díru zatmelit. Dále šlo vše bez větších problémů, stavba pokračovala až ke kompletnímu sestavení. Za pomocí fotek skutečných strojů sem díly odlišných verzí zaměňoval.
Pak přišly na řadu změny pro diorámko. První byl upraven poklop pro řidiče. Vrtačkou a skalpelem jsem jedno křídlo poklopu odřízl a nahradil kousek destičky vyříznuté z plastového úhloměru. Poté jsem zhotovil koš na věci posádky (celty, kanystry, sudy..), také jsem jej vyřezal z plastového úhloměru. Řídil sem se přitom fotkamy hotových modelů a skutečných strojů. Pak na řadu přišli blatníky. Pravý zadní blatník jsem odřízl, levý přední jsem nahradil znovu destičkou z úhloměru a zohýbal jsem ho tak, aby vypadal jako po průstřelu. Stejně sem nahřátou jehlou upravil hnací kolo.
Asi po dalším měsíci nic nedělání sem se znovu vrátil k samohybce a stříkl jsem jí sprejem Tamiya, German Grey. Po zaschnutí jsem nabarvil gumové obruče kol, které jak sem se dozvěděl od kolegů jsem nabarvil špatně, moc velké.
Poté jsem Stuga znovu odložil a pustil se do figurky vylézajícího tankisty. Figurky mi nikdy moc nešly, ale dioráma bez figurky, to by snad ani nešlo. Tankistu se docela hodně musel upravovat. Dolní končeniny jsem hodně zbrousil, aby se do stroje vešel tak jak já sem chtěl, nataženou ruku sem rozřezal, znovu slepil a zatmelil vteřinovým lepidlem do polohy ruky sklopené. Hlavičku sem mu dal jinou.
Pak následovalo natření namíchanou barvou ze zelená a šedé, ne moc přesné a pak přišla na řadu také namíchaná barva kůže, obě tmavší než měli původně vypadat, pak jsem je zesvětlil a dry brushem znovu nanesl. S očima sem měl dlouho velký problémy. Několikrát sem bělmu musel přemalovat, stejně zůstaly ne moc pěkný. Jehlou sem doplnil čočky a figurku po problémech s barvením radši odložil :)
Terén
Na terénu se moc změn neodehrálo. Pouze jsem z malých kamínků seskládal výtok z horní strouhy do dolního potoka. Jako pojivo sem použil na vzduchu tuhnoucí hmotu DAS. Mezi kamínky sem vložil brčko. Po zatuhnutí jsem líc ještě navlhčeným tvrdým štětcem "přesmrdlal", aby se vyplnili nezatmelené spáry a povrch se uhladil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Samin Samin | 25. dubna 2006 v 21:00 | Reagovat

ty oči sou fakt divný... ja to udělal na magachu tak že sem ignoroval bělmo...cely sem je namaloval barvou kůže a udelal spendlikem s černou barvou tečku.

2 tErmit. tErmit. | 26. dubna 2006 v 17:49 | Reagovat

Jasný, já to taky tak příště udělam, tohle už se mi moc předělávat nechce... O:-)

3 frogggy frogggy | E-mail | 17. května 2006 v 21:34 | Reagovat

Oči nejsou to co je "špatně" hnací kola jsou z Bčka(podvozek Pz3ausf.H) a napínací z Ačka(podvozek Pz3ausf.F)...jestli bude zájem mohu zaslat podklady!!!

4 FÍŠA FÍŠA | 6. června 2006 v 16:30 | Reagovat

Ty voči jsou dost hustý

5 boggy pete boggy pete | 21. prosince 2006 v 14:34 | Reagovat

ty oči vypadjí hustě jako kdyby měl v prdeli p.....!

6 kid kid | 9. května 2007 v 17:48 | Reagovat

je to kid

7 Black Black | 10. července 2007 v 12:11 | Reagovat

Na to že je to 1/35 málo propracovaná figurka ... skus někde na vystouplých částech figurku zesvětlit, oči na sto pro předělat ... bělma dělají se dobře když máš skoro vytřený štětec od barvy .... nanese to opravdové minimum barvy ... a zornice dělat páratkem, seřízneš ho aby bylo opravdu tenké a potom zlehka namočíš do barvy ... dřevo barvu (pokud to nepřeženeš) nasaje a taky to na modelu udělá jen velmi jemnou tečku ...

8 tErmit. tErmit. | 11. července 2007 v 20:29 | Reagovat

Jasně. :) Ale musí se taky brát to, že tohle už sem dělal před delší dobou a modelařinu už sem na chvíli odložil.. teď o prázdninách uvažuju o návratu. :)

9 Kája Kája | E-mail | 31. října 2007 v 14:27 | Reagovat

Ahoky prosím nevíš jak si má založit ICQ??

Napiš prosím na mail

Děkuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama