tErmit's blog vo nEčem, co obyčejný smrtelník nemůže pochopit.. plastový modely!

M-16

11. listopadu 2005 v 7:00 | tErmit. |  Modely kamarádů
Ták další super práce mýho už asi pravidelného přispěvatele Michala Dudky :)

M-16
V olomoucké prodejně MPM mi padla do oka stavebnice amerického polopásáku s protileteckým čtyřčetem půlpalcových kulometů. Byla to moje první stavebnice firmy Tamiya. Stavebnice nepatří k nejmladším a je to na ní trochu vidět. Obsahuje gumové pásy (mám radějí pásy typu "články - dlouhé úseky") a poloviny formy jsou trochu přesazené, což se nejvíce projeví při zpracování rámu podvozku. Ke stavebnici jsou přiloženy gumové pneumatiky, mnoho vybavení a dvě a půl figurky. Obtisky obstojné kvality a přehledný stavební návod. Výrobce nám umožňuje otevřít dveře, okna, chladič a kryty korby, a dává nám tím možnost vhodně upravit model do diorámy.

Stavbu jsem začal tradičně stavbou podvozku. Jak už jsem se v úvodu zmínil užil jsem si broušení. Většina dílů zapadla bez problémů a s geometrií nebyly problémy. sestavený podvozek jsem si odložil a pustil se do korby. Protože se skládá z mnoha rovných desek nastříkal jsem je netradičně před slepením. Kamarád mě ukecal abych koupil sprej Tamiya. Nejprve jsem nebyl ochoten dát za sprej s nejistým výsledkem 150 kč. Přesvědčilo mě až když jsem svojí fixírkou zlikvidoval model F-15. V té chvíli vzrostla moje nedůvěra k fixírce do takové míry že se mi 150 korun zdálo ještě málo. Zakoupil jsem jej tedy a dal se do stříkání. Práce se sprejem byla jednoduchá, stačí proštěrchat, lehce prostříknout a jde se na to. Bohužel na můj vkus sprej "chrlil" příliš mnoho barvy, takže se mi povrch začal barvou zalívat a na některých místech se vytvořili bublinky, které po chvíli pukly a vypadaly jako kráter. No neměl sjem z toho moc radost... po dvou dnech bez modelařiny se moje rozpaky "záhadně" ztratili a podíval jsem se na něj. Barva nic nezalila a až na tyto puklinyka byla všude krásně hladká a polomatná. Následovalo jen sestavení korby s již nastříkaných bloků. Pravděpodobně mojí chybou vznikly na modelu menší geometrické nepřesnosti, které napravila hrubá síla s vteřiňákem. Po nasazení kol a pásů (vše bez problémů) jsem nanášel obtisky. Hvězdy na bok padly celkem bez problémů, jen jsem je trochu posunul aby mi vyšel cíp mimo nýty. Hvězdu na žaluziích chaldiče jsem rozstříhal (podle naznačení na obtisku). Nastal problém jak barvit detaily když mám jen sprej a ani za nic se mi nedařilo namíchat stejný odstín. Nakonec jsem to řešil tak, že jsem nastříkal trochu barvy do vršku a z toho jsem pak natíral. Postup to byl značně nevhodný, protože barva strašně rychle zasychala a špatně se natírala. Dalo se to jen první dvě až tři minuty. Nejvíce je to asi vidět na zásobnících pro kulomety (ty jsem natíral až nakonec). Už stačilo jen model "zablátit" (podle mého tehdejšího slovníku), doplnit výbavu (stavebnice + domácí zásoby) a model byl hotov.
Aby halftrack nevypadal tak mrtvě postavil jsem k němu dvě figurky. Spojovatel s vysílačkou měl dřepět na sedadle spolujezdce... ať jsem dělal cokoli nepodařilo se mi ho tam narvat a tak jsem ho umístil vedle vozu. Řidič se na svoje místo, kvůli své pravé noze taky nevešel a tak jsem ho posadil ke spolujezdci do otevřených dveří.
Stavba byla až na pár drobností snadná a neksýtala žádná závažnější úskalí. Sprej tamiya se osvědčil a doporučuji ho každému kdo nemá možnost používat stříkací pistoli. Já jsem se se svou fixírkou později zase skamarádil, takže stavbu považuji za experiment se sprejem. Dlouho po dokončení jsem ještě objevil další výhodu spreje. Model totiž dostal celkem tvrdý zásah ostrým předmětem, ale nezůstala na něm ani čárka. Vyzkoušel jsem proto odolnost barvy a došel k závěru že je oproti barvám Humbrol, Revell a Agama prakticky nezničitelná... prostě drží špičkově.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PantherG PantherG | 3. prosince 2005 v 15:43 | Reagovat

pkný...taky mám tuhle mašinku....no ,musím sehnat Digi-foťák,ať můžeme porovnat....

2 Michal Michal | E-mail | 4. prosince 2005 v 13:23 | Reagovat

Thanks. Nejvíc kazí vzhled ty gumový pásy...

3 lordevgold lordevgold | 17. září 2006 v 16:39 | Reagovat

jo ja ho mam taky.. tendle je  peknej a koknete se na nas blog http://tamiyaci.blog.cz/ a hasujte

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama